Katera oblika varčevanja je primerna zame?

Preudarno varčevanje ni zgolj kopičenje neporabljenega denarja na bančnem računu. Pomembno je, da poleg ustvarjanja prihrankov, le-te znamo tudi ustrezno plemenititi. V članku vam predstavljamo različne oblike varčevanja.

Varčevanje na banki

Varčevalni računi in bančni depoziti so primerni za varčevanje, ki traja od 6 mesecev do 3 let. Svoj denar pri banki vežete za določeno obdobje, banka pa vam nato plača obresti po vnaprej znani obrestni meri. Varčevanje na banki je varno, izplačilo je namreč garantirano s strani države. Obrestne mere pa so izredno nizke.

Vzajemni investicijski skladi

Primerni so za dolgoročno varčevanje, ki traja vsaj 10 let. Denar vlagateljev se nalaga v različne naložbe. Varčevanje v skladih predstavlja alternativo klasičnemu investiranju v delnice in obveznice kot varčevanju na bankah. Največje slabosti vzajemnih skladov so nesodelovanje pri upravljanju skladov, veliko število različnih skladov, visoki stroški in dejstvo, da donosi niso zajamčeni.

Delnice in kriptovalute

Varčevanje z vlaganjem v vrednostne papirje, kriptovalute in številne druge finančne instrumente, ki jih je na trgu vedno več, zahtevajo veliko znanja in časa. Ker so najbolj donosni produkti navadno tudi tisti, kjer vrednost najbolj niha, veliko tvegamo. Če področja ne spremljamo dovolj dobro, je bolje, da svoje prihranke pustimo v upravljanje finančnim strokovnjakom.

Naložbena življenjska zavarovanja

Primerna so za tiste, ki bi radi po svoji smrti poskrbeli za svoje potomce ali druge dediče, zraven pa tudi privarčevali. Gre za kombinacijo varčevanja in zavarovanja. Dejansko pa je ugodneje, da sklenete vsak produkt posebej. Preverite kdaj je smiselno skleniti življenjsko zavarovanje, kakšne oblike imate na voljo in kaj morate premisliti ob sklenitvi, da bo vaše zavarovanje kar najbolj ustrezalo vašim potrebam in zmožnostim.

Dodatno pokojninsko zavarovanje

Kljub imenu, je dodatno pokojninsko zavarovanje pravzaprav varčevanje v pokojninskih skladih. Vplačate toliko, kot vam dopušča proračun, varčevanje pa lahko kadarkoli tudi prekinete. Varčujete zase in si prihranke izplačujete po upokojitvi, do konca življenja. Pri Modri prihranke investiramo v naložbe, ki vam zagotavljajo višje donosnosti v času, ko je upokojitev še daleč in visoko varnost prihrankov v času pred upokojitvijo (z garantiranim donosom). Gre za edino varčevanje, ki ga spodbuja tudi država. Zato za vplačila dobite posebno davčno olajšavo in zato nižjo dohodnino ali celo vrnjen denar. Ugodna je tudi davčna obravnava rent.

Nepremičnine

Nepremičnine so primerne za vlagatelje, ki varčujejo dolgoročno in sredstev ne potrebujejo prej kot v 10 letih. Čeprav veljajo za eno najstabilnejših investicij pa imajo tudi svoje šibke plati. Začetni vložek v tako investicijo je izjemno visok, vlagatelji pa pogosto spregledajo “skrite” stroške, ki nastajajo na račun vzdrževanja in obnove.

Zgolj ena oblika varčevanja ni dovolj

Stara modrost govori, da ni pametno nositi vseh jajc v isti košari. Enako velja za varčevanje. Pomembno je, da s kombinacijo različnih oblik varčevanja dosežete pravo razmerje med tveganjem oz. donosnostjo in varnostjo prihrankov. Za lažjo odločitev razmislite, katere oblike varčevanja so vam dostopne ter kakšne so vaše prioritete in varčevalni cilji.

Bravo!

Prebral si prvih 5 izrazov.

Bravo!

Prebral si 15 izrazov.

Bravo!

Prebral si 30  izrazov.